پیام سلامت

   

" هفته  سلامت  مبارک "

 غلبه  بر دیابت با اصلاح  سبک  رندگی امکان پذیر است.

یک توهم خطرناک

10 / 10
از 1 کاربر


یک توهم خطرناک
 
برای من رخ نخواهد داد !

خانواده به عنوان اولین کانونی که فرد در آن قرار می گیرد و مهمترین نهاد هر جامعه از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. در خانواده است که شخصیت فرد شکل می گیرد و برای انجام نقش ها و مسئولیت های مختلف در زندگی آماده می شود. خانواده پایه گذار بخش مهمی از سرنوشت انسان است ، به طوری که در سلامت اخلاقی و عملکرد فرد در آینده نقش مهمی را ایفا می کند. فرد با توشه ای که از خانواده خود دریافت کرده و با تاثیری که از اجتماع خود می پذیرد محیط پیرامون خود را تحت تاثیر قرار می دهد. به این ترتیب به نظر می رسد که اصلاح یک جامعه در گرو اصلاح خانواده و توجه به شخصیت افراد آن است. آنچه که مسلم است خیانت یکی از راه های قطع ارتباط میان همسران و آسیب به نهاد خانواده است و زمانی که یکی از زوجین مرتکب خیانت می شود دیگر همسر وی به او اطمینان ندارد و به دست آوردن مجدد این اطمینان کار بسیار دشواری است و چه بسا محال.

تعریف و انواع خیانت

خیانت به کلیه رفتارها و عملکرد یک فرد متاهل ، خارج از چارچوب خانواده به نحوی که منجر به ارتباطی دوستانه ، صمیمانه عاطفی و عاشقانه شود به صورتی که این ارتباط پنهانی باشد و هیجان خاصی را برای همسر اقدام کننده به همراه داشته باشد. به طور کلی خیانت به معنای عهد شکنی است ( تایلر و همکاران 2000 نقل از بستان 1385).

   شهرام مرد متاهل 43 ساله یکی از مشارکت کنندکان در کارگاههای پیشگیری از خیانت در خصوص معنای خیانت اینگونه  بیان می کند :" ... به  نظر من خیانت یعنی شکستن قول . و فقط به مقوله ارتباط زناشویی ربط نداره ... "

انواع خیانت

خیانت دارای ابعاد متعددی است. مشارکت کنندگان معتقد بودند خیانت تنها جنسی نیست. بدین معنی که خروج از ساختار دو نفر در سه بعد عاطفی ، جنسی ، عاطفی – جنسی درک می شود. برخی از مشارکت کنندگان در کارگاه های پیگیری از خیانت زناشویی حتی برقراری رابطه فرا زناشویی را بدون رابطه جنسی نیز خیانت معنی می کردند.

الف) خیانت های عاطفی : یکی از زوجین به دلایل مختلف ، مشکلات و مسائل عاطفی خود را بیش از آنکه با همسرش مطرح کند با فرد دیگری خارج از خانواده اش در میان می گذارد و از او حمایت عاطفی می جوید. بی وفایی های عاطفی اشکال مختلفی مثل ارتباط اینترنتی ، ارتباط در محیط های کاری و ارتباطات تلفنی دارد این نوع خیانت در زنان بیشتر است.

سعیده زن متاهل 42 ساله یکی از مشارکت کنندکان در کارگاههای پیشگیری از خیانت  در خصوص انواع  خیانت اینگونه بیان می کند :  "میدونم باهاش رابطه جنسی نداره ، اما همین که به غیر از من به اون فکر می کنه از نظر من خیانته ، خیانت عاطفیه دیگه ... " 

ب) خیانت های جنسی : به معنای روابط جنسی مرد یا زنی متاهل با جنس مخالف است که غریبه باشد که این خیانت در همه فرهنگها ناپسندیده تلقی می شود . این ارتباطات شامل ارتباط با زنان خیابانی و ارتباط جنسی با همجنسان است این نوع خیانت در مردان بیشتر از زنان است.

ج ) خیانت های مرکب : که شامل ترکیبی از خیانت عاطفی و خیانت جنسی است. که این نوع خیانت بیشترین نوع آنست که گاهی از روابط جنسی به روابط عاطفی و گاهی از روابط عاطفی به روابط جنسی کشیده می شود و سخت ترین نوع خیانت از نظر درمان است.

عوامل ایجاد کننده بی وفایی

عوامل بسیاری در بروز خیانت در یک خانواده دخالت دارد. در زیر به عمده ترین علل خیانت  های زناشویی بر اساس مطالعات و برگرفته از تجارب مشارکت کنندگان این مطالعه  اشاره  می کنم.

نارضایتی از زندگی زناشویی : افرادی که از زندگی زناشویی خود خشنود نیستند چهار بار بیشتر از سایر افراد مرتکب بی وفایی می شوند.

طلاق : در مقایسه با افرادی که هرگز طلاق نگرفته اند افرادی که قبلا طلاق گرفته اند بیشتر احتمال دارد که مرتکب بی وفایی شوند.

مریم 33 ساله "... من زن دوم همسرم هستم قبلا یک بار طلاق گرفته است ، اما باز هم میبینم که مدام در حال چت کردن و پیامک دادن به دیگری است ... "

پایین بودن سن ازدواج : افرادی که در سن پایین ازدواج کرده اند احتمال بیشتری دارد که مرتکب بی وفایی شوند.

وضعیت شغلی : افرادی که خارج از منزل مشغول به کار هستند احتمال بیشتری دارد که مرتکب بی وفایی شوند.

" مینا 34 ساله "... خب همسرم ماموریت های کاری طولانی مدت میرفت. یکبار تو کیف شخصی اش ک.ن. د.و.م پیدا کردم ... "

درآمد : افراد دارای درآمد بالا نسبت به افرادی که درآمد پایین دارند احتمال بیشتری دارد که به همسر خود بی وفا باشند.

لیلا 40 ساله صاحب دو فرزند "... همسرم مولتی میلیارد است ، وقتی فهمیدم که با زن دیگری در ارتباط است اینطوری توجیه کرد که کمک مالی به زنانی که نیازمند هستن خیانت نیست و اشکال از بی سخاوتی من است ... "

تحصیلات : افراد دارای تحصیلات بالا نیز بیشتر از سایر افراد در معرض بی وفایی قرار دارند.

احمد 40 ساله استاد دانشگاه "... من همسرم رو دوست دارم اما خیلی باهم تفاوت ادراکی داریم من حرفی برای گفتن در مورد مسائل مورد علاقم با ایشون ندارم چون اساسا برای ایشون قابل درک نیست بنابراین این حق من هست که بتونم با همگارانم مباحثه علمی داشته باشم  اما این ارتباط منجر به گرابشات عاطفی بین ما شد... "

فقدان عقاید مذهبی : کسانی که هرگز در مراسم مذهبی شرکت نمی کنند 2.5 برابر بیشتر از آنهایی که شرکت می کنند در معرض ارتکاب به بی وفایی قرار دارند.

نیازهای برآورده نشده و تعارضات حل نشده : عزت نفس پایین عوامل شخصی روانی و عوامل فرهنگی و محیطی همگی در بروز بی وفایی نقش دارند.

مهدیه 27 ساله  "... همسرم  در مهمانی و جمع دوستانه برای تایید نظر سایر زنان با آنها ارتباط صمیمانه بر قرار می کرد ... "

مريم 35 ساله "... گاهي ما در خانه دعوا مي‌كنيم. من و همسرم خيلي به هم نزديكيم ، اما دلخوري‌هايي هست كه انگار هرگز رفع نشده‌اند و مثل يك دمل چركي به بهانه‌هاي كوچك سر باز مي‌كنند... "

ندا 25 ساله "... من او را با پسر عمويم كه خواستگارم بوده مقايسه كرده‌ام و گفته‌ام اگر با او زندگي مي‌كردم خيلي خوشبخت‌تر بودم ، چون او سرمايه‌گذاري‌هاي بجايي كرد و اكنون بسيار ثروتمند شده است ، اما همسرم فقط يك كارمند ساده است... "

زهرا 35 ساله "... البته من هم از او دلخور هستم. همسرم بين خانواده من و خودش فرق مي‌گذارد و هميشه سعي مي‌كند كادوهايي كه براي خانواده خودش مي‌گيرد مفصل‌تر باشد و با آنها بيشتر رفت و آمد مي‌كند و به هر وسيله‌اي خانواده مرا دست‌ كم مي‌گيرد كه من نيز از اين رفتار او دلخور مي‌شوم. اين دلخوري‌هاي هرگز رفع نشده در ما هست كه باعث مي‌شود مثل بشكه‌هاي باروت آماده انفجار باشيم ... "

دیدگاههای مدرن :  زن یامرد احساس می کنند مستحق این هستند شاد و خوشحال باشند و روابط آزادانه داشته باشند.

مهدیه 27 ساله  " ... همسرم معتقد بود ما آزادیم و حق داریم بدون احساس مالکیت رابطه برقرار کنیم ... "

ازدواج های تحمیلی : ازدواج از اول بصورت تحمیلی صورت گرفته باشد. ( پیتمن 1989 )

جذابیت ظاهری : یکی از زوجین از نظر زوج دیگر زیبا و جذاب نباشد.

پیمان 40 ساله "... همسرم  زیبا بود اما بهداشت فردی را رعایت نمی کرد ... "

خیانت از نوع آشیانه خالی : پس از اینکه فرزندان ازدواج کردند و خانه را ترک کردند رابطه زوجین سرد میشود و احساس تنهایی میکنند و برای تسکین تنهایی و نارضایتی به سمت خیانت کشیده می شوند. ( براون 2001 )

مریم 54 ساله "... همسرم بعد از 40  سال زندگی به من خیانت کرد حالا من از بچه هام و دامادم خجالت می کشم ... "

عامل جنسی : عامل جنسی که شامل تهییج ، کنجکاوی و جدید بودن موضوع است.(گلاس و رایت 1999)

امید 44 ساله  "... خب همسرم  برای من  فضای هیجان آور ایجاد نمی کرد من می خواستم یک تجربه عالی و هیجان انگیز رو تجربه کنم ... "

پیام نویسنده : طلاق یک آسیب اجتماعی است و مهمترین راه پیشگیری از آن ازدواج موفق است.

 

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه

ستایش :
19 0
دوشنبه 27 بهمن 1393 واقعا عاااااااااااااااااااااااااالی بود خانم دکتر عزیز اینکه مثال واقعی آورده بودین مطالب رو خیلی ملموس تر کرده بود. امیدوارم همه همسران با در نظر گرفتن عوامل فوق و رعایت کردنشون ، بتونن مانع از خیانت همسرشون بشن . چه خانم ها و چه آقایون
پاسخ به ستایش :
9 0
ستاش عزیز با تشکر
ندا :
20 0
دوشنبه 27 بهمن 1393 وقتی عوامل رو بدونیم نسبت به مسئله آگاهی داشته باشیم می تونیم تصمیم صحیح بگیریم
پاسخ به ندا :
6 0
همینطور هست ندای عزیز.
حمیدرضا :
19 0
دوشنبه 27 بهمن 1393 خانم دکتر چقدر این پیامتون صحیح هست: "طلاق یک آسیب اجتماعی است و مهمترین راه پیشگیر ی از آن ازدواج موفق است."
نوشين :
7 0
دوشنبه 27 بهمن 1393 مطالب عالي وفوق العاده بود
پاسخ به نوشين :
3 0
با تشکر نوشین عزیز
محمود شمس :
8 0
چهارشنبه 29 بهمن 1393 این مفهوم کاملن نسبی ست ... و بستگی به فرهنگ و نگرش و نظام ارزشی و اخلاقی دو طرف دارد ... اما آن چه که بایسته است این است که هر چه که هست و هر حقوق و هر رفتاری , برابرانه باشد و هر دو طرف از آن برخوردار باشند , نه فقط یک طرف ...
پاسخ به محمود شمس :
3 0
با تشکر از تحلیل شما .
محمود شمس :
1 0
دوشنبه 18 اسفند 1393 من به جای واژه ی خیانت از واژه ی پیمان شکنی استفاده می کنم ... اما آیا سخت و سنگین سازی طلاق , مولد چنین عهدشکنی هایی نیست ؟ آیا بدترین توهم خود گناه شمردن و دیو سازی از طلاق نیست ؟ این پیمان شکنی ها در چه وضعیتی رشد می کند ؟ در همین وضعیت گناه شمردن و بستن هزار چفت و بست از بیرون به دو شخص مثل مهریه ی سنگین و ... , و نه از درون , باز طلاق عاطفی و تنش و جدایی در حال رشد است ... پس این چفت و بست ها , مسبب علقه و پایداری در پیوند نیست
* نام
   ایمیل
* متن